Filtruj wiadomości

Zebranie Instytutu Nauk o Sporcie z zaproszonym gościem specjalnym

Uprzejmie zapraszamy na otwarte zebranie Instytutu Nauk o Sporcie w dniu 21.05.2024 w auli Fizjoterapii o godz. 12. Zebranie będzie miało charakter naukowy i związane będzie z wykładem zaproszonego gościa z Brazylii, specjalisty z zakresu treningu w warunkach okluzji. Prof Moacir Marocolo wygłosi wykład zatytułowany “Ischemic Preconditioning as priming strategy in sports performance “. Serdecznie zapraszamy!

14.03.2024

PROJEKTY, które otrzymały finansowanie w obrębie Instytutu Nauk o Sporcie w 2023 roku

Projekty naukowe to bardzo ważny element działalności naszego Instytutu. Począwszy od dobrego pomysłu przez dobór odpowiednich osób oraz zasobów uczelni jesteśmy w stanie konkurować z najbardziej uznanymi i liczącymi się uczelniami w naszym kraju. Poniżej lista projektów, które otrzymały finansowanie w roku 2023 w ramach działalności naukowej naszego Instytutu.

Projekt w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki”

„Miasto Katowice – przyjazna przestrzeń do aktywności fizycznej osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej”

Trzech nowych tytularnych profesorów

Instytut Nauk o Sporcie wzbogacił się o kolejnych trzech tytularnych profesorów. Ten zaszczytny tytuł uzyskali profesor Ewa Sadowska, kierownik Zakładu Biochemii i Zespołu Badań Nauk Fizjologiczno-Medycznych oraz profesor Arkadiusz Stanula, prorektor ds. Promocji i Sportu i kierownik Pracowni Analiz w Sporcie. Tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu uzyskał wybitny ortopeda, przewodniczący Komisji Bioetycznej prof. Krzysztof Ficek.

16.02.2023

Profesor AWF Katowice, dr hab. Bogdan Bacik współautorem artykułu w prestiżowym czasopiśmie Science.

Odkrycie naukowców z Polski (AWF Katowice) i Wielkiej Brytanii (University of Bath) dowodzi, że grupy ludzi, mijających się w pozornie nieuporządkowany sposób, mają skłonność do spontanicznego tworzenia pasów ruchu. Kształt tych pasów zależy od warunków, w jakich znajduje się grupa oraz celów, do których dąży. Zatem po pasach innego kształtu poruszać się będą na przykład grupy pieszych na pasach, zmierzające w przeciwnych kierunkach, a po innych grupy osób wchodzących i wychodzących z budynków.

14.02.2023

Dr hab. Anna Zwierzchowska, prof. AWF Katowice Członkinią Rady Naukowej Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Cele Rady Naukowej PKPar to m.in. wskazanie kierunków badań i obszarów do współpracy świata sportu ze światem nauki w zakresie standaryzacji testów sprawnościowych dla sportowców z niepełnosprawnościami.

Partnerzy

uken-1-version1-afoto.jpglogo-galen-oryginalne-ostateczne.jpgchycki-logo.pngpion-1.jpg