Projekt w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje"
Projekt w ramach programu "Studenckie koła naukowe tworzą innowacje"
Tytuł: Zmiany wybranych markerów uszkodzeń mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych we krwi indukowane biegiem długodystansowym w warunkach polowych
Dofinansowanie: 69 490,00 zł
Całkowita wartość: 78 490,00 zł
Data podpisania umowy: 06.2024
Projekt finansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Nauki w ramach Programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje"
Opis projektu:
Elementem nowatorskim projektu będzie analiza wybranych markerów uszkodzeń mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych u amatorów biegaczy długodystansowych podczas biegu długodystansowego (marathon i ultramarathon) w warunkach polowych.
Głównym celem projektu będzie ocena wpływu biegu długodystansowego (marathon i ultramarathon) na wybrane markery sercowe i uszkodzeń mięśni szkieletowych oraz równowagi prooksydacyjno-antyoksydacyjnej u biegaczy amatorów.
W badaniu weźmie udział 40-50 mężczyzn w wieku 35-50 lat o stażu treningowym ≥3 lata, którzy będą uczestniczyć w biegu ciągłym na dystansie maratońskim i ultramaratońskim podczas imprezy Silesia Marathon, w dniu 06 października 2024 roku. Zawodnicy biorący udział w Silesia Marathon reprezentują środowisko biegaczy z całego kraju. W spoczynku i bezpośrednio po wysiłku zostanie u badanych wykonany pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz podstawowe pomiary antropometryczne. W trakcie biegu będzie oceniane jego tempo. Ponadto badani zostaną poproszenie o wypełnienie ankiety dotyczącej nawyków żywieniowych i charakterystyki treningu, który wykonują pomiędzy zawodami. W badaniach będzie pobierana krew z żyły łokciowej w trzech punktach czasowych: w spoczynku, bezpośrednio po wysiłku, 24 godz. po wysiłku. Pobrana krew zostanie umieszczona w próbówkach w celu oddzielenia osocza i komórek krwi (probówka K2EDTA 4ml BD Vacutainer™, Wielka Brytania) i surowicy (probówka BD Vacutainer™ Serum Tube 6 ml, Wielka Brytania).